Ged, ne kaybetmiş ne de kazanmıştı, ama kendi ölümünün gölgesini, kendi ismiyle adlandırarak, kendisini bütünlemişti; tam bir insan olmuştu.Tüm kişiliğinin bilincinde olan, kendisinden başka hiçbir güç tarafından kullanılamayacak veya ele geçirilemeyecek, o yüzden de hayatını hayattan yana yaşayacak, hiçbir zaman yıkım, acı, nefret ve karanlığın hizmetine girmeyecek bir insan.”

-Ursula K. LeGuin, Yerdeniz Büyücüsü

Merhaba sevgili Mabushi Majou takipçileri, nasılsınız? Yine bir güncel ile karşınızdayız ve yine benim size anlatmak istediğim şeyler var. Fakat Bugiboo tarafından yazılmış bir yazı, okurken dinleyeceğiniz bir link olmadan başlamaz değil mi? Buradan buyrun, bu yazının müziği;

Bugün size birini anlatacağım; bir kadını, bir yazarı, bir hayalciyi, bir isyancıyı, yakın zamanda Öteki Rüzgar’ı yelkenlerine doldurup Yerdeniz’e doğru açılmış bir serüvenciyi, ileride bir kızım olursa “isim annesi” olacak insanı, Hayao Miyazaki’ye bile ilham kaynağı olmuş eserlerin sahibini, modern fantastik edebiyatın annesini; Ursula K. LeGuin’i…

Özgürlük ağır bir yüktür, ruhun yüklenmesi gereken büyük ve garip bir sorumluluk. Kolay değildir. Verilen bir armağan değil, yapılan bir seçimdir; bu seçim de zor bir seçim olabilir. Yol, yukarıya, ışığa doğru çıkar; ama yüklü yolcu oraya hiçbir zaman varamayabilir.”

 

-Ursula K. LeGuin, Atuan Mezarları

LeGuin benim için çok özel bir kalemdi; hayatımın en dar boğazlarından birinden geçerken onun kitaplarına sığınmıştım; bedenim bu dünyadaydı ama aklım ve ruhum onun yarattığı Yerdeniz’deydi o aralar. Hem emeğimle çalışıp kazandığım parayla aldığım ilk şey yukarıda da alıntığı yaptığım LeGuin eseri olan Yerdeniz Büyücüsü idi. Yerdeniz Büyücüsünün son sözcüğünü okuduktan sonra benim asıl “büyüme” serüvenim başladı. O yüzden gönül rahatlığıyla diyebilirim ki beni LeGuin eserleri büyüttü.

Peki LeGuin bu eserlerinde nelerden bahsetmişti ki (o zamanlar) 20 yaşında ve teknik olarak “koca adam” olan biri bugün “Ben büyümeye LeGuin’in eserleriyle başladım” diyebiliyor? İnsan olmaktan çocuk olmaya, ölümden bir şeylere yeniden başlamaya, kabullenmekten vazgeçmeye, “mülksüz” olmaya, hayallere, kadınlara, ve ejderhalara kadar birçok şeyden; en önemlisi de “kimlik”ten, insan olmaktan, birey olmaktan bahseder LeGuin.

Ama onların da öleceğini biliyorum. Benim öleceğimi de, senin öleceğini de biliyorum ve bunu bilmek çok değerli, çok büyük bir armağan; ben olma armağanı. Çünkü sadece kaybetmeye razı olduğumuz şey bizimdir… Bizim acımız, hazinemiz ve insanlığımız olan bu benlik sürekli değil. Değişir; gider, denizdeki bir dalga gibi.”

-Ursula K. LeGuin, En Uzak Sahil

Fantastik edebiyat dünyası bu zamana kadar birçok azametli büyücü görmüştür ama hiçbiri LeGuin’in yarattığı Ged Çevikatmaca’nın eline su dökemez. Ged azametli bir büyücüdür, ama onu özel yapan bu değildir. Ged’in gücü “kabullenmektir”; ölümünü kabullenmek, gücünün yetemeyeceği şeyler olduğunu kabullenmek, her şeyi kaybetse bile yeni bir hayata sıfırdan başlanabileceğini kabullenmek, vazgeçmenin ayıp olmadığını kabullenmek. LeGuin’in bana öğrettiği en önemli şey buydu; kabullenebilmek güç ve cesaret isteyen bir erdem, ve kesinlikle kolay değil. Fakat büyümenin, gerçekten büyümenin yolu “kabullenmekten” geçiyor.

O yüzden LeGuin’in ölümünü kabullendim; o artık bu dünyada yok; Yerdeniz’in deniz kokan rüzgarları artık bu Dünya’ya esmeyecek ama o rüzgarın yüreklerde ve zihinlerde yarattığı dalgalar hiçbir zaman durulmayacak.

LeGuin’in ölüm haberinde oğlu şöyle bir not düşmüştü; “annemiz huzur içinde öldü”. Hiç şaşırmadım… Yolun açık olsun hayallerin annesi; deniz kokan rüzgarlara benden selam söyle…

Sürçü lisan ettiysem affola, herkese keyifli okumalar.

Smyrnoslu Bugi

Ölüm yaşamdan, yaşam da ölümden doğar; yaşam ve ölüm iki ayrı uçta birbirlerine özlem duyar, birbirlerini doğurur ve sonsuza dek yeniden doğarlar. Bunun sonucunda her şey yeniden doğar; elma ağacının çiçekleri, yıldızların ışığı. Yaşamda ölüm, ölümde ise yeniden doğuş vardır. Ölümsüz; değişmez, sonsuz, baki bir yaşamın anlamı nedir? Veya yeniden doğum olmadan ölüm nedir ki?”

-Ursula K. LeGuin, En Uzak Sahil

Güncel Listesi

Colette wa Shinu Koto ni Shita Bölüm 12 ONLİNE OKUMA

Colette wa Shinu Koto ni Shita Bölüm 13 ONLİNE OKUMA

Colette wa Shinu Koto ni Shita Bölüm 14 ONLİNE OKUMA

Dear, Only You Don’t Know! Bölüm 79 ONLİNE OKUMA

Fukushuu Kyoushitsu Bölüm 25 part 1 FİNAL ONLİNE OKUMA

Fukushuu Kyoushitsu Bölüm 25 part 2 FİNAL ONLİNE OKUMA

Fukushuu Kyoushitsu Bölüm 25 part 3 FİNAL ONLİNE OKUMA

Kamisama Hajimemashita Bölüm 102 ONLİNE OKUMA

Kyou no Kira-kun Bölüm 30 ONLİNE OKUMA

Kyou Koi wo Hajimemasu Mölüm 36 ONLİNE OKUMA

Kimi wa Petto Bölüm 62 ONLİNE OKUMA

NANA Bölüm 60 ONLİNE OKUMA

Nanohana Boys Bölüm 13 ONLİNE OKUMA

Nanohana Boys Bölüm 14 ONLİNE OKUMA

Six Half Bölüm 34 ONLİNE OKUMA

Skip Beat Bölüm 232 ONLİNE OKUMA

Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge Bölüm 32 ONLİNE OKUMA

Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge Bölüm 33 ONLİNE OKUMA

Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge Bölüm 34 ONLİNE OKUMA

Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge Bölüm 35 ONLİNE OKUMA

Tokyo Tarareba Musume Bölüm 9 ONLİNE OKUMA

Watashi no joushi bölüm 9 ONLİNE OKUMA

Yamada-kun to 7-nin no majo Bölüm 224 ONLİNE OKUMA

Yamada-kun to 7-nin no majo Bölüm 225 ONLİNE OKUMA

Yamada-kun to 7-nin no majo Bölüm 226 ONLİNE OKUMA

Yamada-kun to 7-nin no majo Bölüm 227 ONLİNE OKUMA

Yamada-kun to 7-nin no majo Bölüm 228 ONLİNE OKUMA

Mabushi Majo Ailesi Keyifli Okumalar Diler..

Neobi der ki: Bugi kusura bakma dostum ufacık güncelini işgal edeceğim ama FUKUSHUU serisini nihayet bitirdik yeyyy..