Herkese selamlar, ben göbüşünün üstünde kaymayı seven, yumurta kapıya dayandı Pengush *havalı bakış*

Sebebi ziyaretim belli, güncel yazacak cadı olmayınca ben yazarım diye atladım zaten edit yapacağıma yine film izliyorum zaten. Ama ne yazacağımı bilmezken bir anda Sapa-san yetişip bana fikir verdi; ben göbüşü üstünde kaymayı seven, yumurta kapıya dayandı Pengush olurken aynı zamanda da ‘yürüyen egı’yım. Evet isim çok garip geldi dimi, Çöldeki Penguen’den daha garip gelemez belkim bilemedim. Neysem konuya geleyim;

Bundan aylar aylar önce bir manga varmış, bağımsız –ve işte yeni- bir çevirmen edit de yapabileceğini düşünüp bir seriye başlamış. Efenim bu Pengush’un da en sevdiği animenin mangası olmasın mı? Tabii o da koşup gitmiş mangaya. İlk bölümü açmış ama o da ne?! Zaten az olan interneti güzel olmayan bir edite heba olup gitmiş… Depresyona girene kadar demiş ki; ‘‘gel çevirmen arkadaş sana yardım edeyim, manga yapmak sadece çeviriden ibaret değil, bir el atayım editte sana destek olayım.’’ Çevirmen arkadaş bunu istememiş, Pengush da tamam demiş, eğmiş başını gitmiş. Ama bir başka arkadaş boş durur mu?! Pengush’un altı çizili lafını çok farklı anlayıp Pengush’a laf atmış. Tabii Pengush bu durur mu, ya film izliyor ya da boş boş takılırken bu gelen lafa karşılık verip bu arkadaş ile münakaşa etmiş, tabii arkadaş Pengush’a karşılık veremeyeceğini anlayınca da ona ‘yürüyen ego’ demiş, Pengush da aynen canım hıhı, diyip konuşmayı bitirmiş.

Bilen bilir –bilin yani- ben bir editörüm, bu yüzden manga okurken ilk dikkat ettiğim şey manganın editi oluyor, yani sizin teşekkür ettiğiniz çevirmenin çevirisini mangaya ekleyen, teşekkür edilmeyen kişi *ağlar*. Bu nedenle de editte gördüğüm kusurları, eksikleri söylemek, diğer kişiye yapıcı eleştiride bulunmak, gerekirse –ve isterse- de yardımcı olmak isterim. Sizin altta yorumlara yazdığınız ‘neden geç geliyor’ tarzı şeyleri duymamızın nedeni de belki de edite önem vermek istememizdir. Çünkü bu ‘yürüyen egı’ konuşması oradan geldi.

Geçen ekipçe konuşurken bizim mangalardan birine –ki benim yaptıklarımdan- ‘yarım bırakacaksanız almayın’ tarzında bir yorum geldi, tabii Pengush bu durur mu, yazdı bi şeyler. Ondan sonra da ekibe gidip ‘‘Ya ben size başka bir seride edit hakkında tartıştığım yorumları atmış mıydım?’’ diyip yukarıda anlattığım hikayenin olduğu mangayı attım. Konuştuk ettik derken, ben yürüyen ego *havalı bakış* egomu kasıp bi şeyler dedim konuşma sırasında, o sıra da Neobi-san bana ‘yürüyen ego’ diyeceğine yanlışlıkla ‘yürüyen egı’ yazdı.

Evet işte böyle, o günden itibaren de nickimi ‘Yürüyen Egı/ Pengush’ olarak değiştirdim, zaten kendi nickim de bir yanlışlık sonucu ortaya çıktı ama onu başka bir güncelde anlatayım.

Gıdılardan öper, aşağıya bırakılan bölümleri afiyetle okumanızı umarım.

Pengush kaçar- göbüş üstünde kayarak-.

Güncel Listesi:

Kamisama Hajimemashita Bölüm 117-118-119 ONLİNE OKUMA

Colette wa Shinu Koto ni Shita Bölüm 26 ONLİNE OKUMA

Skip Beat Bölüm 286 ONLİNE OKUMA

Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge 89 ONLİNE OKUMA

NANA bölüm 69-69,5 ONLİNE OKUMA

Kyou Koi wo Hajimemasu Bölüm 59-60 ONLİNE OKUMA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website